اخبار لرستان

حق دسترسی آزاد به آمار روزانه کرونا در لرستان

براساس اطلاعات و داده‌ است که یک خبرنگار، یک محقق، یک پژوهشگر و در مجموع یک شهروند، می‌تواند دست به تحلیل و ارزیابی و آگاهی‌بخشی صحیح و علمی در راستای سلامت جامعه بزند.

شهرام شرفی- حق طبیعی خبرنگاران، پژوهشگران، محققان و آحاد مردم است که دسترسی آزاد به اطلاعات و آمار تعداد مبتلایان و تعداد جان باختگان روزانه بیماری کووید ۱۹ ویژه استان لرستان را همچون روزهای گذشته داشته باشند (با استناد به روح حاکم بر قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات).

این نوع آمارها از نوع اطلاعات و آمارهای عمومی هستند که در همه کشورها از جمله کشور خودمان نیز اعلام می‌شوند و خوشبختانه وزارت بهداشت به صورت روزانه آنها را در کل کشور اعلام می‌کند.

متأسفانه و به هر علتی به مدت دو روز متوالی آمار روزانه در استان لرستان اعلام نشده است!

دسترسی آزاد به اطلاعات و داده‌ها از جمله مباحث مهم ذیل مفهوم گردش آزاد اطلاعات و از جمله حقوق شهروندی در جامعه محسوب شده تا جایی که در کشور خودمان یک قانون تحت عنوان «قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات» نیز تصویب شده است و نشاندهنده اهمیت ترویج شفافیت و اهمیت دسترسی آزاد شهروندان به اطلاعات عمومی در نظام جمهوری اسلامی ایران و سیستم مردم‌سالاری دینی است.

قانون مذکور در راستای دفاع از حق شهروندی دسترسی آزاد به اطلاعات عمومی تصویب شده است و دارای ۲۳ ماده و تعداد هفت تبصره است.

براساس اطلاعات و داده‌ است که یک خبرنگار، یک محقق، یک پژوهشگر و در مجموع یک شهروند، می‌تواند دست به تحلیل و ارزیابی و آگاهی‌بخشی صحیح و علمی در راستای سلامت جامعه بزند.

اگر شما اطلاعات و داده در دست نداشته باشید یا به هر علتی، حق شهروندی دسترسی آزاد به اطلاعات و داده از شما سلب بشود خود به خود نمی‌توانید یک تحلیل و ارزیابی واقع‌بینانه از وضعیت موجود داشته باشید و حتی نمی‌توانید یک اطلاع‌رسانی مبتنی بر واقعیت‌ها و داده‌ها ارائه دهید.

از این روست که اگر بخواهید به مردم آگاهی‌بخشی بدهید و رسالت اطلاع‌رسانی صحیح و واقع‌بینانه همچون گذشته تداوم داشته باشد و پژوهشگران و محققان نیز بتوانید تحلیل داده انجام بدهند نیاز است همچون روزهای گذشته، آمار استان لرستان از بیماری کرونا (COVID _19) به صورت روزانه اعلام شود تا مسیر اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی، مختل یا محدود نشود.

بنابراین براساس توضیحات داده شده و با استناد به قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات (مصوب مجلس شورای اسلامی) و به عنوان یک شهروند از دانشگاه علوم پزشکی لرستان، همچنین از مدیرکل محترم اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان، جناب آقای فتایی (حوزه اطلاع‌رسانی ستاد استانی مبارزه با کرونا) که از نیروهای باتجربه این اداره کل هستند و از مدیرکل محترم روابط عمومی استانداری لرستان، خانم ایرانی تقاضا می‌شود در این زمینه از طریق دانشگاه علوم پزشکی استان، پیگیری‌های لازم را انجام داده و مسیر اعلام آمار روزانه بیماران کرونا در استان لرستان توسط دانشگاه علوم پزشکی استان برمعیار حق شهروندی دسترسی آزاد به اطلاعات و داده‌ها و با استناد به قانون ذکر شده، به همان مسیر پیشین یعنی اعلام روزانه آمار، بازگردد.

در ماده ۲۳ قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات آمده است:«قانون فوق مشتمل بر بیست و سه ماده و هفت تبصره در جلسه علنی روز یکشنبه مورخ ششم بهمن ماه یکهزار و سیصد و هشتاد و هفت مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ ۳۱/ ۵/ ۱۳۸۸ از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام با الحاق یک تبصره ذیل ماده (۱۰)، موافق با مصلحت نظام تشخیص داده شد».

تگ ها

مقالات مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این مطلب هم پیشنهاد میشود

Close
Close