اخبار لرستان

پیگیری برای ثبت جهانی دریاچه «گهر»

روزهای بروجرد- رئیس سازمان زمین شناسی گفت: با توجه به جاذبه‌های طبیعی، گردشگری و پدیده‌های منحصر به فرد زمین‌شناسی در لرستان، امیدواریم ثبت جهانی را با دریاچه «گهر» شروع کنیم.

به گزارش مهر، علیرضا شهیدی در جلسه شورای عالی معادن لرستان اظهار داشت: در رابطه با بحث ژئوپارک ها سازمان زمین شناسی در گذشته فعالیت‌های خیلی خوبی را در سطح ملی انجام داده است.

وی تصریح کرد: بعد از اینکه ما تجربه ثبت جهانی ژئو پارک جزیره قشم را انجام دادیم به این فکر افتادیم که در همه مناطق ایران که این پتانسیل وجود دارد فعالیت خود را بیشتر کنیم، بالغ بر ۳۰ منطقه در کشور شناسایی شده، در چند منطقه به طور ویژه در مورد آنها فعالیت می‌کنیم و امیدواریم به زودی آنها را علی رغم سختی موضوع، ثبت جهانی کنیم.

معاون وزیر و رئیس سازمان زمین شناسی، و اکتشافات اظهار داشت: با توجه به جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و گردشگری و پدیده‌های منحصر به فرد زمین‌شناسی در استان لرستان، امیدواریم ثبت جهانی را در لرستان با دریاچه گهر شروع کنیم و به تدریج این موضوع را گسترش دهیم.

شهیدی با اشاره به اینکه سازمان زمین شناسی بحث شناسایی و پی جویی را انجام می‌دهد گفت: اکتشافات سیستماتیک از سال ۱۴۰۰ در کشور و استان لرستان که پتانسیل بالایی دارد آغاز خواهد شد.

وی افزود: لرستان در منطقه خاصی از زمین شناسی قرار گرفته و همواره تحت تأثیرات مخاطرات خاصی قرار دارد که می‌توان به جاری شدن سیل در سال گذشته، زلزله، فرو نشست، گرد و غبار و… اشاره کرد که توسط سازمان زمین شناسی مطالعات به صورت ملی انجام می‌پذیرد.

تگ ها

مقالات مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این مطلب هم پیشنهاد میشود

Close
Close