لرستان

۲ سد در لرستان تا پایان فعالیت دولت آبگیری می‌شود

روزهای بروجرد- استاندار لرستان گفت: سدهای “کمندان” در شهرستان ازنا و “تاج امیر” دلفان تا پایان فعالیت دولت تدبیر و امید آبگیری می‌شود.

سید “موسی خادمی” در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: در دولت یازدهم و دوازدهم اتفاقات مهم و مثبتی در لرستان شکل گرفت که از جمله آنها ساخت  سدهای کمندان ازنا و تاج امیر دلفان بود که در تحولات منطقه بسیار موثر خواهند بود.

وی با بیان اینکه استان لرستان در تقسیم بندی کشوری جزو استان‌های کمتر توسعه یافته محسوب می شود و نگاه دولت تدبیر و امید جبران عقب ماندگی های تاریخی لرستان است،

افزود: علاوه بر اقدامات مهم دولت یازدهم در استان ، مشکلات اقتصادی و برخی مشکلات طبیعی مانند سیل و کرونا در دولت دوازدهم بسیاری از برنامه ها را نیمه تمام گذاشت اما با همه مسائل و ضعف در منابع مالی تا حدود زیادی دولت مأموریت های خود را در این استان با موفقیت انجام داد.

استاندار لرستان با اشاره به اینکه بسیاری از برنامه ها در دولت به نتیجه مطلوب رسید گفت: همچنین در دولت تدبیر و امید تعداد زیادی از سدهای کوچک نگهدارنده آب در حوزه آبخیزداری از محل صندوق توسعه ملی ایجاد شد.

وی ادامه داد: برخی از سدهای لرستان که از ردیف‌های اعتباری خارج شده بودند مانند سد مخمل کوه خرم آباد، آبسرده و شهید بروجردی در شهرستان بروجرد در این دولت مجدد به مدار و پیوست قانون برگشته و عملیات اجرایی آن آغاز شده است.

وی بیان کرد: سد معشوره کوهدشت نیز یکی از مطالبات تاریخی مردم لرستان می باشد که در مقطعی تخصیص آب آن صفر و در لیست سدهای اعتباری حذف شد اما اکنون حداقل ۱۳۰ میلیون مترمکعب تخصیص آب گرفته است.

استاندار لرستان گفت: طبق پیش‌بینی‌ها قرار است یک سد با ظرفیت ۵۰۰ میلیون متر مکعب در آن مکان احداث شود و بخشی از وظیفه آن کنترل سیلاب خواهد بود.

خادمی بیان کرد: روند عادی توسعه لرستان با وقوع یک حادثه مهیب مانند سیل با دوره بازگشت یکهزار ساله به هم خورد و بسیاری از برنامه‌های عمرانی استان را دچار مشکل کرد.

بنابر اعلام شرکت آب منطقه‌ای لرستان؛ حجم کل مخازن سدهای لرستان ۲۰۸.۷۱ میلیون متر مکعب است که حجم آب ذخیره شده سال گذشته در این زمان ۱۱۰.۴۸ میلیون مترمکعب بود و اکنون به ۱۰۰.۷۵ میلیون متر مکعب کاهش یافته است.

۱۵ سد در استان لرستان با اهداف مختلف برقابی و تامین آب شرب، صنعت، کشاورزی، کنترل و مهار سیلاب و گردشگری در دست ساخت است.

سدهای رودبار، بختیاری، کزنار، خان آباد، حوضیان و عالی محمود الیگودرز، آبسرده و شهید بروجردی شهرستان بروجرد، کمندان ازنا، مروک دورود، تاج امیر نورآباد، مخمکوه و زیبامحمد خرم آباد و تنگ معشوره از جمله طرح های در دست ساخت لرستان هستند.

تگ ها

مقالات مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این مطلب هم پیشنهاد میشود

Close
Close