اخبار ایراناخبار بروجردویژه ها

عکس‌های تاریخی دیده‌نشده از اولین سال‌های «ژاندارمری»؛ ۱۱۰ سال قبل در بروجرد، تهران، اصفهان و شیراز

در اینجا تصاویری ارزشمند و دیده‌نشده از اولین سال‌های تاسیس نیروی ژاندارمری در ایران را ملاحظه خواهید کرد؛ نیرویی که هدایت آن به عهدۀ افسران سوئدی بود.

روزهای بروجرد- در سال‌های نخست سلطنت احمدشاه قاجار، دولت ایران برای تامین امنیت جاده‌ها و شهرها به فکر تشکیل یک قوای انتظامی افتاد و به این منظور از کشور سوئد درخواست کمک کرد. در سال ۱۳۹۰ هیأتی از افسران سوئدی به ریاست کاپیتان هارالد یالمارسن (Hjalmarson) به ایران آمدند و نهاد انتظامی «ژاندارمری» را تاسیس کردند. یالمارسن به مدت چهار سال در ایران ماند و در این مدت فرماندهی ژاندارمری ایران را در اختیار داشت.

به گزارش فرادید؛ در سال ۱۲۹۲ ژاندارمری نزدیک به ۴۰ افسر سوئدی و حدود ۶ هزار نیروی ایرانی داشت که برخی از آن‌ها افسران تحصیل‌کرده در مدارس نظامی اروپا و عثمانی بودند و تعداد کمی نیز فارغ‌التحصیلان «مدرسۀ افسری ژاندارمری» بودند که همزمان با خود ژاندارمری در سال ۱۲۹۰ در ایران تاسیس شده بود.

در اینجا عکس‌های دیده‌نشده‌ای از حضور یالمارسن و سایر افسران سوئدی در ایران را ملاحظه خواهید کرد. در این عکس‌ها شاهد فعالیت‌های مختلف نیروهای ژاندارمری از جمله تمرین و استراحت و سفر هستیم؛ ضمنا برخی ملاقات‌های سران ژاندارمری با افراد صاحب‌نفوذ نیز در این عکس‌ها به تصویر کشیده شده‌اند.

032wZzaZpqQC

غذاخوری هنگ دوم ژاندارمری در تهران

022wZzacqVCx

گروه موزیک نظامی در اصفهان

a8f488fbfd46783fd3fde6f75128d350

یکی از جلسات یالمارسن (نفر نشسته در سمت چپ تصویر) در بروجرد

022wZzh4ShnC

تمرین نظامی در بروجرد

032wZzh4SNqA

ملاقات یالمارسن (نفر دوم از سمت راست) با یکی از سران طوایف؛ در سمت راست تصویر کلنل فضل‌الله خان از افسران ایرانی ژاندارمری ایستاده است که به عنوان مترجم در این ملاقات حضور داشته است.

032wZzaZpqQ8

پادگان هنگ دوم ژاندارمری تهران

022wZzacppd9

عبور از یک مسیر صعب‌العبور در سفر به شیراز

 

022wZzh4Si1U

کاروان نیروهای ژاندارمری که گروهی از زنان نیز با آن‌ها همراه هستند

 

022wZzh4SNkj

افسران سوئدی در تهران (یالمارسن در میانۀ تصویر مشخص است)

تگ ها

مقالات مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این مطلب هم پیشنهاد میشود

Close
Close