اخبار بروجردگردشگری و میراث فرهنگیویژه ها

عمارت تاریخی مصری بروجرد در آستانه ثبت جهانی

روزهای بروجرد- مدیرکل میراث‌فرهنگی و گردشگری لرستان گفت: عمارت تاریخی مصری بروجرد به‌عنوان سی و یکمین خانه تاریخی ایران برای ثبت جهانی در سال آینده در نظر گرفته شده است.

 

به گزارش فارس عطا حسن‌پور در آیین بازگشایی عمارت تاریخی مصری بروجرد افزود: عمارت تاریخی مصری بروجرد به‌عنوان سی و یکمین خانه تاریخی ایران برای برای ثبت جهانی در سال آینده در نظر گرفته شده است.

 

او اظهار داشت: عمارت تاریخی مصری در بروجرد هشتمین خانه تاریخی  در استان لرستان است که به بخش خصوصی  واگذار شده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی و گردشگری لرستان گفت: سال گذشته از  ۱۱ بنای خانه  تاریخی در لرستان سه بنا واگذار شده و به‌زودی دیگر خانه‌ها به  بخش خصوصی واگذار خواهد شد. حسن‌پور افزود: میراث‌فرهنگی و گردشگری با احیا خانه‌های تاریخی هم گردشگری را احیا می‌کند و هم صنایع‌دستی را رونق می‌دهد. 

 

او اظهار داشت:  امسال در شهرستان بروجرد خانه تاریخی مغیث‌الاسلام را با ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی به بهره‌برداری می‌رسد، این خانه تاریخی با معماری ویژه که توسط بخش خصوصی احیا و مرمت می‌شود، کاربری اقامتی خواهد داشت.

مدیرکل میراث‌فرهنگی و گردشگری لرستان گفت: خانه تاریخی بزرگمهر نیز از دیگر خانه‌های تاریخی بروجرد است که به‌زودی احیا خواهد شد، خانه‌های تاریخی بروجرد آماده واگذاری به بخش خصوصی است از شهرداری و شورای شهر درخواست داریم که برای جذب سرمایه‌گذاران در این بخش همکاری کنند.

حسن‌پور افزود: واگذاری اولین کاروان‌سرا از یازده کاروان‌سرای لرستان که از بروجرد آغاز می‌شود در دستور واگذاری به بخش خصوصی است.

او اظهار داشت: تمام خانه‌های تاریخی مستندسازی شده است تا بخشی از سرمایه‌های شهرستان بروجرد به بخش خصوصی معرفی شود، اعتبارات میراث‌فرهنگی برای مرمت و بازسازی کافی نیست و چاره‌ای جز واگذاری به بخش خصوصی نداریم.

 

 

تگ ها

مقالات مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این مطلب هم پیشنهاد میشود

Close
Close