اخبار بروجردویژه ها

قاچاق دام زنده بیخ گوش دستگاه‎های نظارتی بروجرد

روزهای بروجرد- بی‎توجهی برخی از مدیران دستگاه‌های اجرایی و نظارتی به موضوع قاچاق دام بستر را برای فعالیت هر چه بیشتر قاچاقچیان فراهم کرده به طوریکه برخی آمارها از خروج روزانه ۸۰۰ دام قاچاق از این شهرستان خبر می‌دهند.

به گزارش فارس، اگر چه قاچاق کالا پدیده‌ای تازه نبوده و طی سال‎های اخیر به شغل ثابت و پردرآمدی برای سودجویان تبدیل شده است که گویا برخی مدیران هنوز به اهمیت موضوع پی نبرده و آن را در اولویت کاری خود قرار نداده‎اند.

با وجود تاکیدهای مکرر رهبر فرزانه انقلاب مبنی بر مقابله با پدیده قاچاق کالا گویی برخی‎ها هنوز به عمق فاجعه پی نبرده و به خسارات عدیده آن برای کشور واقف نشده‎اند.

در ماه‎های اخیر موضوع گرانی گوشت به یکی از مباحث داغ خبری تبدیل شده و تقریبأ نقش قاچاق دام زنده به عنوان عامل مهمی در گرانی‌های اخیر بر همگان آشکار شده است.

در حالی شهروندان بروجردی نیز از این قاعده مستثنی نبوده و طعم تلخ قیمت‎های صعودی و لحظه‎ای گوشت را چشیده‌اند که همسو با افزایش قیمت‎ها پدیده قاچاق دام زنده از این شهرستان پر رنگ‌تر شده است.

با این حال آمارهای تقریبی قاچاق دام از یک سو و تشکیل نشدن حتی یک پرونده تخلف در این زمینه در محاکم قضایی از سوی دیگر موید این نکته است که متأسفانه مسؤولان ذی‌ربط هنوز هم موضوع را جدی نگرفته و اقدام موثری در این باره انجام نداده‌اند.

اگر چه آمارهای نسبتأ دقیقی از گروه‌های فعال در قاچاق دام از بروجرد به عراق، ترکیه و برخی شهرهای کشور در دست است، اما معلوم نیست چرا مدیران دستگاه‎های اجرایی مربوطه تعلل کرده و شرایط را برای ادامه فعالیت قاچاقچیان مهیا کرده‎اند.

ورود دام زنده به لیست کالاهای قاچاق

معاون سیاسی فرماندار بروجرد در جلسه کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز این شهرستان گفت: سالیان سال است که افراد سودجو با استفاده از ترفندهای مختلف و در قالب قاچاق انواع کالاهای مختلف سودهای هنگفتی را به جیب زده و نصیب خود می‎کنند.

حسن بلوریان اظهار کرد: در صورت ادامه روند کنونی پدیده قاچاق کالا زیان‎های جبران‌ناپذیری در حوزه‎های مختلف به کشور وارد می‎شود.

وی با اشاره به گسترده شدن دامنه کالاهای قاچاق عنوان کرد: در شرایط حساس اقتصادی که کشور با آن مواجه است، مسؤولان باید با حساسیت بیشتری نسبت به پدیده قاچاق پای کار بوده و مانع آن شوند.

معاون سیاسی فرماندار بروجرد بیان کرد: اخیرأ ورود قاچاق دام زنده به گستره کالاهای قاچاق موجب گران شدن قیمت گوشت شده و مشکلاتی را در کشور ایجاد کرده است.

خروج روزانه ۸۰۰ دام قاچاق از بروجرد

کارشناس مسؤول بازرسی نظارت بروجرد گفت: از مجموع ۱۵۰ بازرسی تخصصی در حوزه قاچاق کالا ۳۰ فقره به ارزش یک میلیارد و ۹۹۵ میلیون ریال کشف شده است.

سید محسن طباطبایی عنوان کرد: این کالاها شامل گوشی تلفن همراه، لوازم آرایشی و بهداشتی، سیگار و آرد بوده است.

وی با اشاره به اینکه قاچاق دام در حوزه بروجرد توسط سه گروه در حال انجام است، بیان کرد: یک گروه دام‌ها را به کرمانشاه و سپس قصرشیرین برده و به عراق می‎فرستند.

کارشناس مسؤول بازرسی نظارت بروجرد تاکید کرد: یک گروه دیگر دام‌های قاچاق را از طریق ارومیه به ترکیه می‎فرستند و گروه دیگر آن‌ها را به تهران منتقل می کنند.

طباطبایی تصریح کرد: بر اساس آمارهای به دست آمده روزانه ۵۰۰ دام به تهران و ۲۵۰ تا ۳۰۰ دام دیگر برای فرستادن به عراق و ترکیه از این شهرستان قاچاق می‎شود.

بستن گلوگاه‌ها مانع قاچاق دام می‎شود

در ادامه رئیس شبکه دامپزشکی بروجرد گفت: بروجرد از گذشته به عنوان یک میدان خرید و فروش پر رونق شناخته شده و به این ترتیب دام‌های زیادی در این شهرستان خرید و فروش می‎شوند.

محمدرضا جباری اظهار کرد: روزانه حداقل ۵ خودروی دارای مجوز حمل دام این این شهرستان و عمدتأ به شهرهای مقصدی مانند تهران، قم و اصفهان حرکت می‎کند.

وی بیان کرد: پیش از بارگیری دام‌ها به سمت شهر مقصد باید سم‌پاشی و پلاک‌کوبی انجام شده و سپس مجوز حمل توسط دامپزشکی صادر شود.

رئیس شبکه دامپزشکی بروجرد تاکید کرد: اما نکته اینجا است که همه موارد حمل دام در شهرستان در چارچوب قانونی دامپزشکی صورت نگرفته بخش زیادی از آن‌ها بدون دریافت صدور مجوز بارگیری و حمل می‎شوند.

جباری افزود: ما نمی‌توانیم گذرگاه‎ها و جاده‎های تردد خودروهای حمل دام را کنترل کرده و مانع از خروج دام بدون رعایت ضوابط یاد شده شویم.

وی تاکید کرد: یکی از راه‌های مقابله با قاچاق دام زنده این است که در گذرگاه‎ها و پاسگاه‎های نیروی انتظامی با بررسی مستندات لازم از جمله مجوزهای صدور از خروج کامیون‎های غیر مجاز خودداری شود.

اقدامی در مقابله با قاچاق دام صورت نگرفته است

دادستان بروجرد با گلایه‌مندی از عملکرد ادارات مسؤول در حوزه مبارزه با قاچاق دام گفت: تاکنون هیچ گزارشی در این باره به دادستانی ارجاع نشده و به این معنا است که اقدامی در این خصوص صورت نگرفته است.

مهدی محمدی جرم قاچاق دام را اخلال در نظم اقتصادی کشور عنوان و اظهار کرد: سوال این است که با توجه به حساسیت موضوع چرا پرونده‌ای در دادسرا تشکیل نشده است؟

وی با اشاره به اینکه ۹۰ درصد جرائم به واسطه راحتی خیال مجرم رخ می‎دهد، تاکید کرد: اگر تلنگری به متخلفان قاچاق دام زده شود، فضا برای فعالیت دیگران ناامن شده و به خودی خود بخش قابل توجهی از وقوع این جرم کاهش می‌یابد.

دادستان بروجرد بیان کرد: بی‌توجهی و کم کاری مدیران دستگاه های اجرایی ذی‌ربط سهم بسیار زیادی در وقوع این جرم قاچاق دام از این شهرستان دارد که نباید آن را نادیده گرفت.

صحبت‎های آرمانی و تئوری مدیران مشکل را حل نمی‎کند

محمدی از بروجرد به عنوان شاهراهی برای تردد کامیون‎ها به دیگر استان‎های کشور یاد و تصریح کرد: در صورتیکه در گلوگاه‌های و مراکز پلیس راه کنترل و نظارت‌ها تقویت شود، می‎توان بخش عظیمی از قاچاق دام را مهار کرد.

وی خاطرنشان کرد: برای مقابله با این پدیده نیاز است مدیران ادارات متولی پای کار بوده و با حضور میدانی به حل و فصل موضوع بپردازند.

دادستان بروجرد با اشاره به اینکه حوزه کشف نیازمند اقدام فیزیکی، عملیاتی و میدانی است، گفت: مباحث قضایی و حقوقی نیز به عنوان مکملی برای این اقدامات محسوب می‎شود.

محمدی یک اقدام عملی را بر برگزاری چندین ساعت جلسه و طرح مباحث تئوری مقدم دانست و افزود: مدیران به جای اینکه در جلسات بنشینند و آرمانی حرف بزنند، ارائه گزارش کار دهند.

تگ ها

مقالات مشابه

1 thought on “قاچاق دام زنده بیخ گوش دستگاه‎های نظارتی بروجرد”

  1. گوشت به دلیل قاچاق گسترده با کمبود مواجه و آن قدر گران شده که چند ماهه نتوانستیم گوشت بخوریم با این حال دولت از یک طرف شعار مبازه با قاچاق سر می دهد و از طرف دیگر با وجود کمبود ذخیره ارزی از خارج گوشت وارد می کند ولی گوشت وارداتی هم قاچاق شده و دست مردم نمی رسد، آیا بهتر نبود دولت در عمل به تکالیف قانونی خود جلوی قاچاق را گرفته و با فساد و رانت مبارزه کرده و دلاور مردان ارتش جمهوری اسلامی ایران را که مدافعان کشور بودند به کام مرگ نمی فرستاد ؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این مطلب هم پیشنهاد میشود

Close
Close