اخبار بروجردویژه ها

میراثی بدون میراث دار/ حمام های تاریخی بروجرد به بخش خصوصی واگذار می شود

کلثوم دلیران- به دلیل اعتبارات کم مرمت و بازسازی حمام های تاریخی روستاهای بروجرد در حال تخریب بوده که برای برون رفت از این مشکل به بخش خصوصی واگذار می شوند.

شهرستان بروجرد با بیش از ۲۰۰ هزار متر مربع ابنیه تاریخی و تعداد آثار تاریخی و تنوع آنها در استان لرستان موقعیت منحصر به فردی دارد و می طلبد سهم اعتبارات این شهرستان از اعتبارات استانی برای مرمت و بازسازی سهم بیشتری باشد اما طبق گفته کامران حسینی رئیس اداره میراث فرهنگی بروجرد در حوزه رفع خطر اضطراری بناهای شاخص شهرستان به دلیل کاهش اعتبارات استانی در سال ۱۴۰۲ به بروجرد تنها یک میلیارد تومان اختصاص یافته است که این مبلغ اعتبار در مقابل تعداد آثار تاریخی بروجرد بسیار ناچیز است.

با این توصیف، عملیات رفع خطر اضطراری بناهای شاخص تاریخی مانند مسجد امام خمینی(ره)، مسجد جامع بروجرد، خانه تاریخی حاتمی انجام شده است.

او در رابطه با وضعیت حمام های تاریخی شهری و روستایی بروجرد اذعان دارد در این شهرستان حمام سید در بحرالعلوم در استان لرستان بزرگترین حمام تاریخی به شمار می آید.

در سال های گذشته برای مرمت حمام تاریخی روستای گیجالی و رفع خطر این بنا ۲۰ میلیون تومان هزینه شده است.

همچنین در حال حاضر حمام تاریخی شهر اشترینان حدود ۸۰ درصد بازسازی و با مساعدت اهالی روستای دهریز حمام تاریخی این روستا نیز تعمیر و حمام روستای هزار جریب به میزان رفع خطر کار مرمت در آن انجام شده است.

مالک حمام های تاریخی روستایی مردم روستا هستند و سند به نام اداره میراث فرهنگی بروجرد است اما برای جلوگیری از تخریب حمام های تاریخی روستایی میراث فرهنگی این آمادگی را دارد تا از طریق صندوق احیاء و بهره برداری از اماکن و بناهای تاریخی این آثار به بخش خصوصی واگذار شود.

متقاضیان می توانند درخواستشان را به اداره میراث فرهنگی بروجرد تحویل داده تا مراحل قانونی واگذاری حمام های تاریخی به هر کدام از درخواست کنندگان طی شود.

هدف از واگذاری حمام های تاریخی روستاهای بروجرد به بخش خصوصی نگهداری و جلوگیری از تخریب این ابنیه، مرمت بازسازی، تغییرکاربری در غالب رونق گردشگری و جذب گردشگر در سطح روستاها است.

دهیاران و اعضای شورای اسلامی روستاهایی که دارای حمام تاریخی هستند نقش بسزایی در اجرای این طرح جهت جلوگیری از تخریب و شناسایی و حمایت بخش خصوصی به منظور ایجاد زمینه گردشگری و یا همان بوم گردی روستایی می تواند ایفا کند.

علاوه بر اعتبارات رفع خطر اضطراری آثار شاخص تاریخی بروجرد برای جذب اعتبارات کافی یکی از ایده های اداره میراث فرهنگی بروجرد درخواست یک ردیف بودجه اختصاصی برای رفع خطر بناهای تاریخی این شهرستان به صورت بودجه اضطراری از محل ستاد بحران است که انتظار می رود مسئولان استانی و کشوری با اختصاص این اعتبار در حفظ و مرمت آثار تاریخی بروجرد بیش از پیش اهتمام ویژه ای داشته باشند.

تگ ها

مقالات مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Close