اخبار ایران

وزارت خارجه: هنوز درباره توافق و یا عدم‌توافق با آژانس تصمیم‌گیری نشده است

روزهای بروجرد- سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: درباره توافق یا عدم توافق با آژانس بین المللی انرژی اتمی و چگونگی ادامه یا عدم ادامه همکاری با آن هنوز تصمیم‌گیری نشده است. 

به گزارش ایرنا، «سعید خطیب‌زاده» درباره احتمال تمدید توافق با آژانس بیان کرد: قانون مجلس روشن است. توافق یا عدم توافق با آژانس و چگونگی ادامه یا عدم ادامه همکاری موضوع جدی است که هنوز در این باره تصمیم‌گیری نشده است. 

خطیب‌زاده درباره مذاکرات وین هم یادآور شد: ادامه مذاکرات به ادامه بررسی‌ها بستگی دارد. ما تصمیماتی که باید اتخاذ می‌کردیم، اتخاذ کرده و اعلام هم کرده‌ایم و اکنون نوبت طرف‌های مقابل است که تصمیمات خود را بگیرند. 

 

 

وی در پاسخ به سوالی درباره معرفی و اعزام سفیر جدید ایران در لندن اظهار داشت: همه اقدامات خود در سال گذشته را انجام دادیم. موضوع صدور ویزا و آگرمان باقی مانده است.

 آماده تسهیل گفت و گو بین گروه‌های افغانستانی هستیم 

خطیب زاده درباره  یادداشت منتشر شده در روزنامه کیهان درباره طالبان تصریح کرد:‌در سطوح عالی امنیتی و سیاسی موضوع افغانستان را با جدیت و از نزدیک در حال بررسی هستیم و با همه گروه‌های افغانستانی در حال گفت‌وگو هستیم. حفظ تمامیت ارضی، دستاوردهای دو دهه گذشته و … مهم بوده و همچنین گفت‌وگوها اصیل بین‌الافغانی تنها راه حل پایدار است. ما آماده تسهیل گفت‌وگوها هستیم. 

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال ایرنا درباره موضع ایران نسبت به طالبان خاطرنشان کرد: طالبان همه افغانستان نیست اما بخشی از این کشور و بخشی از راه حل خروج از بحران است. به نظر ما باید یک دولت فراگیر با شمول همه گروه‌های افغانستانی و از طریق راه‌حل‌های مسالمت‌آمیز و پایدار باید شکل بگیرد. 

وی اضافه کرد: امنیت جمهوری اسلامی ایران و افغانستان به هم پیوستگی دارد و طبیعی است که با جدیت مسئله این کشور را بررسی می‌کنیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوال دیگر که آیا در دور بعدی مذاکرات نماینده رییس‌جمهور منتخب هم در این مذاکرات خواهد بود یا حصول توافق به دولت بعدی موکول شده است، ابراز داشت: اساسا اهمیتی ندارد در کدام دولت و بازه زمانی توافق انجام شود. الان هم توافق ممکن شود، یک ساعت هم کار را به عقب نمی‌اندازیم. 

به گفته خطیب‌زاده، آنچه مهم است تامین منافع عالی ایران و مردم از بستر این گفت‌وگوها است. هرگاه این اتفاق بیفتد، آن را اعلام می‌کنیم. تصمیم در این موضوع به این دولت و آن دولت برنمی‌گردد. مکانیزم در سطوح عالی تعریف شده و دولت‌ها بخش از این مکانیزم هستند و آن را پیگیری می‌کنند.

تگ ها

مقالات مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Close